Dom jednorodzinny, dach przemysłowy czy otwarty teren - nasze panele fotowoltaiczne są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych którzy cenią sobie wysoką jakość oraz efektywność ekonomiczną. Dokładamy wszelkich starań by dzięki rygorystycznym specyfikacją poszczególnych podzespołów zapewnić jak najlepsze ich wyniki. Dzięki kwasowej teksturowej powierzchni ogniw światło jest jeszcze lepiej absorbowane.
Jesteśmy autoryzowanym partnerem firmy Selfa GE S.A.
Selfa ma w swojej ofercie kilkaset produktów. Oferując innowacyjne pomysły oraz doskonałą znajomość technologii, tworzy odpowiedzialnie rozwiązania dla przyszłości.
W dniu dzisiejszym firma posiada dwa zakłady produkcyjne:
- w Szczecinie (grzejnictwo elektryczne),
- w Starym Czarnowie – Solarvolt (fotowoltaika).
Panele solarne
Panele solarne składają się z pojedynczych ogniw solarnych, które generują napięcie elektryczne, gdy padają na nie promienie słoneczne. Proces ten znany pod pojęciem fotowoltaika bazuje na specjalnym materiale, z którego wykonywane są niemalże wszystkie ogniwa solarne. Materiałem tym jest krzem, który jest półprzewodnikiem o typowych dla materiałów półprzewodnikowych.
Krzem, podobnie jak tlen, jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na kuli ziemskiej, a dzięki temu jest niemalże niewyczerpalnym i tanim surowcem. Jednakże jego wykorzystanie w branży fotowoltaicznej musi zostać poddany skomplikowanemu i kilkuetapowemu procesowi obróbki. W procesie tym ze zwykłego piasku krzemowego odzyskany zostaje bardzo czysty, krystaliczny krzem. W zależności od struktury krystalicznej i technologii produkcyjnej rozróżniamy:
• Ogniwa solarne monokrystaliczne
• Ogniwa solarne polikrystaliczne
• Ogniwa solarne cienkowarstwowe
Najwyższa efektywność
Ogniwa solarne monokrystaliczne możemy rozpoznać po ich czarnym lub niebieskawym kolorze. Składają się z jednego kryształu, a w porównaniu do innych komórek krzemowych są najbardziej wydajne. Wykorzystywane są przeważne tam, gdzie na potrzeby generowania prądu i instalacji paneli dostępna jest jedynie ograniczona powierzchnia. Żywotność ogniw solarnych monokrystalicznych wynosi minimalnie 20 lat.
Najczęściej wybierane do instalacji
Polikrystaliczne lub multikrystaliczne ogniwa solarne poznamy po niebieskim kolorze powierzchni. Ich struktura kryształowa jest tylko częściowo uporządkowana, co w efekcie przekłada się na nieco niższą wydajność. Produkcja ogniw polikrystalicznych jest łatwiejsza, a sposób ich wykonania mniej skomplikowany, dlatego też ogniwa tego typu są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice.
Dla dużych powierzchni
Panele cienkowarstwowe można rozpoznać po ciemnobrązowym lub czarnym kolorze. Składają się z cienkiej niekrystalicznej (amorficznej) warstwy krzemu. Dzięki zastosowaniu niewielkiej ilości materiału należą do rozwiązań najtańszych, wymagają jednak większej powierzchni. Panele tego typu są mniej wydajne przy pełnym nasłonecznieniu, ich zaletą jest natomiast wydajność przy niskiej intensywności światła lub przy świetle rozproszonym, a także przy wysokich temperaturach eksploatacji.
Wpływ światła i temperatury na wydajność
Im bardziej intensywnie napromieniowywane jest przez światło ogniwo solarne, tym więcej prądu elektrycznego generuje, a w związku z tym wyższa jest wydajność systemu fotowoltaicznego. W godzinach porannych i wieczornych, przy zachmurzonym niebie lub podczas mgły, wydajność jest wprawdzie niższa, ale prąd produkowany jest nieprzerwanie, ponieważ systemy fotowoltaiczne działają również przy naświetlaniu światłem rozproszonym. Wbrew obiegowej opinii panele solarne mają wyższą wydajność przy niższych temperaturach niż w pełnym słońcu. Przy odpowiedniej cyrkulacji powietrza z tylnej strony paneli solarnych można obniżyć ich temperaturę, a tym samym zwiększyć moc generowaną przez ogniwa.
Jak zmierzyć wydajność paneli fotowoltaicznych
Szczytowa moc panelu solarnego podawana jest w jednostce watt peak (z języka angielskiego „peak = szczyt”) i oznaczona jest symbolem małej litery „p” za danymi podanymi w jednostce wat lub kilowat: Wp, kWp. Wartość ta oznacza moc, którą panel fotowoltaiczny osiąga w pełnym słońcu i przy zdefiniowanych warunkach testowych. Peak lub moc szczytowa często oznaczana jest jako „wartość nominalna” lub też „moc nominalna i obowiązuje dla wartości zmierzonych w optymalnych warunkach roboczych.
Systemy montażowe Panele fotowoltaiczne Inwertery Urządzenia monitorujące
Kalkulator energii Panele fotowoltaiczne Systemy montażowe
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami:
Instalacje fotowoltaiczne to najlepsze domowe mikroźródła OZE
Artykuł Gramwzielone.pl.
Projekt zmiany ustawy o OZE, aktualizacja z dnia 26.07.2012
http://www.mg.gov.pl/files/upload/16573/ustawa%20-%20OZE%20-%2027.07.2012%20-%20konferencja.pdf
Obecne ceny paneli fotowoltaicznych. Zaskakujące dane
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/3616/obecne-ceny-paneli-fotowoltaicznych-zaskakujace-dane
Chiny zwiększają plany instalacji PV... żeby ratować swoich producentów

W ciągu zaledwie 15 minut Słońce dostarcza do Ziemi tyle energii, ile nasza planeta zużywa ... Kup kolektor z 45% dopłatą
Aby system solarny sprawnie działał, powinien spełniać pewne kryteria. Proenergy to gwarancja ...